STATUT
PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO „PRZYSTAŃ” W ORZESZU
Przepisy ogólne
§ 1
Placówka Wsparcia Dziennego „Przystań” w Orzeszu jest jednostką budżetową działającą jako jednostka organizacyjna miasta Orzesze. Siedziba Placówki znajduje się w Orzeszu przy ul. Św. Wawrzyńca 23.
§ 2
Placówka prowadzi działalność:
Na podstawie art. 41. ust. 1 pkt. 3 ustawy z dn. 26 października 1982r. o wychowaniu do trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jednolity Dz. U. z 2007r. Nr 70, poz. 473 z późn. zm.) Na podstawie art. 228 pkt 1. ustawy z dn. 09 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2011r. Nr 149, poz.887) Na podstawieart. 18 ust 2 pkt 9h ustawy z dn. 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) niniejszego statutu innych właściwych przepisów prawa
§ 3
Pełna nazwa Placówki brzmi: Placówka Wsparcia Dziennego „Przystań” w Orzeszu. Placówka może używać nazwy skróconej w brzmieniu: PWDP Placówka używa pieczęci zgodnie z nazwą Placówki w pełnym brzmieniu.
§ 4
Obszarem działania Placówki jest teren Gminy Miejskiej Orzesze.
§ 5
Nadzór nad działalnością Placówki sprawuje burmistrz Miasta Orzesze
§ 6
Placówka jest placówką wsparcia dziennego świadczącą pomoc w nauce, opiekę i wychowanie, rozwój zainteresowań skierowane na dziecko i jego rodzinę.
§ 7
W celu realizacji zadań statutowych Placówka współdziała z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Orzeszu, sądem, prokuraturą, pracownikami służby zdrowia, organizacjami pozarządowymi..
Cele i zadania Placówki
§ 8
Placówka Wsparcia Dziennego „Przystań” w Orzeszu jest jednostką organizacyjną Gminy Orzesze o charakterze placówki wsparcia dziennego, powołaną do realizacji zadań Gminy wynikających z ustawy z dn. 26 października 1982r. o wychowaniu do trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz z ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej Placówka realizuje zadania, o których mowa w ust 1, w zakresie pracy z rodziną oraz pomocy w opiece i wychowaniu dziecka pochodzącego z rodziny z problemem alkoholowym. Zakres działań Placówki obejmuje: a) pomoc w opiece i wychowaniu dziecka realizowaną w szczególności poprzez:
- prowadzenie zajęć o charakterze profilaktycznym, korekcyjnym
- pracę z dzieckiem w ramach prowadzonych zajęć wychowawczych
- wspieranie i rozwiązywanie kryzysów szkolnych, rodzinnych, rówieśniczych, osobistych,
- rozwijanie zainteresowań, organizowanie czasu wolnego
- pomoc dziecku w procesie edukacji
- współpracę z rodzicami/opiekunami prawnymi dziecka.
b) pracę z rodziną realizowaną w szczególności poprzez:
- prowadzenie poradnictwa pedagogicznego
- organizowanie cyklicznych spotkań
- organizowanie prelekcji i spotkań tematycznych, w zależności od zdiagnozowanych potrzeb
Organizacja Placówki
§ 9
Pracą Placówki kieruje kierownik, którego zatrudnia i zwalnia Burmistrz Miasta.
§ 10
Kierownik Placówki w szczególności:
Zarządza Placówka, kieruje jej działalnością oraz reprezentuje ją na zewnątrz, Sprawuje nadzór nad majątkiem Placówki, Tworzy warunki do realizacji przez Placówkę zadań statutowych poprzez właściwe gospodarowanie środkami określonymi w planie finansowym i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystywanie, Organizuje we właściwy sposób pracę pracowników.
§ 11
Kierownik działa zgodnie z przepisami prawa, decyzje podejmuje samodzielnie i ponosi za nie odpowiedzialność.
§ 12
Kierownik Placówki jest pracodawcą w rozumieniu przepisów prawa pracy wobec zatrudnionych w niej pracowników, w szczególności zatrudnienia i zwolnienia pracowników Placówki oraz jest ich przełożonym służbowym.
§ 13
Kierownik Placówki jednoosobowo podejmuje czynności prawne z zakresu zarządu powierzonej mu części mienia komunalnego na podstawie pełnomocnictwa udzielonego mu przez Burmistrza miasta. W celu realizacji zadań statutowych Kierownik Placówki jest uprawniony do podejmowania decyzji w formie zarządzeń , regulaminów i instrukcji.
§ 14
Szczegółową organizację Placówki określa jej regulamin opracowany przez kierownika Placówki. Regulamin organizacyjny podlega zatwierdzeniu przez Burmistrza Miasta Orzesze.
§ 15
Placówka funkcjonuje przez cały rok w wyznaczonych godzinach.
§ 16
Pobyt dziecka w Placówce jest nieodpłatny. Pobyt dziecka w Placówce jest dobrowolny, chyba, że do Placówki skieruje sąd.
§ 17
W Placówce zatrudnia się pracowników działalności podstawowej, administracyjnej i obsługi. Zasady zatrudnienia i wynagrodzenia pracowników Placówki określają odrębne przepisy. Zakres czynności, uprawnień i odpowiedzialności określają indywidualne zakresy czynności ustalone przez Kierownika Placówki.
Gospodarka finansowa Placówki § 18
Placówka prowadzi gospodarkę finansową według zasad określonych dla jednostek budżetowych w ustawie o finansach publicznych.
§ 19
Podstawą gospodarki finansowej Placówki jest roczny plan finansowy dochodów i wydatków zatwierdzony przez Burmistrza Miasta w oparciu o uchwalony budżet miasta.
§ 20
Placówka prowadzi rachunkowość na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
Postanowienia końcowe
§ 21
Statut Placówce nadaje Rada Miejska w Orzeszu. Zmiany w statucie mogą być dokonywane w trybie określonym dla jej nadania.
§ 22
Łączenia, przekształcenia i likwidacji Placówki dokonuje Rada Miejska w Orzeszu. |