Deklaracja dostępności strony BIP 

Szkoły Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Orzeszu-Zazdrości

 

Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Korczaka w Orzeszu-Zazdrości zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony Biuletynu Informacji Publicznej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 roku o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej BIP SP5 w Orzeszu-Zazdrości.

W Szkole Podstawowej nr 5 im. Janusza Korczaka w Orzeszu-Zazdrości przeprowadzono samoocenę dostępności cyfrowej ww. strony internetowej dla osób z niepełnosprawnościami zgodnie z wytycznymi określonymi w załączniku do ww. ustawy. Strona internetowa BIP jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. 

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

 

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej BIP możliwy jest kontakt z osobą odpowiedzialną za udzielanie informacji – Panią Dyrektor Teresą Sontag.

Adres poczty elektronicznej: sp5@orzesze.pl

Telefon: 32 2215216

W ten sam sposób można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

Każdy ma prawo do wystąpienia o zapewnienie dostępności cyfrowej strony internetowej (lub określonego jej elementu). Można także zażądać udostępnienia informacji w formie alternatywnej, np. odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości audiowizualnej itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej, wskazanie, o którą informację chodzi, a także preferowany sposób kontaktu i formę (w przypadku formy alternatywnej).

Podmiot publiczny powinien zrealizować wniosek w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje wnioskującego, kiedy realizacja żądania będzie możliwa – przy czym termin ten nie może przekraczać 2 miesięcy. Jeżeli zapewnienie dostępności we wnioskowanej formie nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaoferować alternatywną formę. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można złożyć skargę także do Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Dostępność architektoniczna

Szkoła jest usytuowana w Orzeszu-Zazdrości przy ulicy Żorskiej 101. Do podmiotu należą dwa budynki - budynek oddziału przedszkolnego oraz budynek szkoły podstawowej połączony z salą gimnastyczną - które mieszczą się przy jednej drodze dojazdowej i są oddalone od siebie o nie więcej niż 100 metrów. Do szkoły można dojechać samodzielnie lub komunikacją miejską. Przystanek autobusowy znajduje się nie więcej niż 200 metrów od wejścia głównego do budynku szkoły, a około 50 metrów od budynku oddziału przedszkolnego, i prowadzi do niego chodnik o standardowej szerokości. Do szkoły można dotrzeć chodnikiem od strony ulicy Żorskiej oraz od strony ulicy Kościelnej. Po obu stronach znajdują się miejsca parkingowe. Chodniki prowadzące do budynku szkoły nie posiadają ścieżek naprowadzających dla osób niewidomych i niedowidzących.

Budynki szkoły nie są w pełni przystosowane do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami, które mają trudności w poruszaniu się, np. nie ma wind, a podjazd dla wózków inwalidzkich znajduje się tylko przy wejściu bocznym, od strony sali gimnastycznej, pozostałe schody w obu budynkach nie mają podjazdów.

Do budynku szkoły prowadzą trzy wejścia, z których dwa są dostępne w godzinach pracy szkoły: wejście główne i wejście boczne, przy sali gimnastycznej. Do budynku oddziału przedszkolnego prowadzi jedno wejście i jest ono dostępne w godzinach pracy oddziału przedszkolnego. W przypadku niemożności dotarcia osoby niepełnosprawnej do właściwego miejsca w budynku, pracownik obsługi informuje pracownika administracji o potrzebie obsługi osoby poza sekretariatem, można też skontaktować się z pracownikami administracji telefonicznie (szkoła: 32 22 15 216, oddział przedszkolny: 32 22 15 195).

W szkole nie ma toalety dla osób niepełnosprawnych.

Do wszystkich pomieszczeń w budynkach szkoły można wejść z psem asystującym i psem-przewodnikiem.

Schody prowadzące do budynków, jak i podjazd, są wyposażone w balustrady.

Zastosowane w szkole rozwiązania kompensujące niepełnosprawności:

  1. Narząd ruchu: odpowiednia szerokość przestrzeni komunikacyjnej, miejsca odpoczynku, podjazd dla wózków inwalidzkich.
  2. Narząd słuchu: oznaczenia i komunikaty tekstowe i obrazkowe (np. tablice informacyjne, piktogramy).
  3. Narząd wzroku: kontrast kolorystyczny oznaczeń.

 

 

 

 

Opublikowane przez: Katarzyna Spyra | Autor: Teresa Sontag | Data wprowadzenia: 2021-03-16 15:22:51 | Data modyfikacji: 2021-03-16 15:25:51.
Data wprowadzenia: 2021-03-16 15:22:51
Data modyfikacji: 2021-03-16 15:25:51
Autor: Teresa Sontag
Opublikowane przez: Katarzyna Spyra