Rekrutacja do oddziału przedszkolnego

Dokumenty do pobrania znajdują się na stronie szkoły: regulamin_i_wniosek2021_2022.pdf (orzesze.pl)

 

 

 

 

Załącznik nr 1 do Zarządzenia nr 68/2020/2021
Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 8 w Orzeszu – Mościskach

 

Regulamin postępowania rekrutacyjnego do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych

przy szkołach podstawowych na rok szkolny 2021/2022 na terenie Miasta Orzesze

 

Na podstawie rozdziału 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo oświatowe (Dz.U. z 2020r. poz. 910 i 1378)

              ustala się:

 

  1. ZASADY OGÓLNE

 

  1. W postępowaniu rekrutacyjnym biorą udział dzieci 3, 4, 5, 6 letnie urodzone w latach 2018 – 2015 zamieszkałe na terenie miasta Orzesze.

  2. Rodzice/prawni opiekunowie, którzy na dzień składania wniosku zamieszkują poza Orzeszem, ale złożą do Urzędu Miasta pisemną prośbę o wyrażenie zgody na przystąpienie do rekrutacji i oświadczenie o zamiarze zamieszkania na terenie miasta
    w ciągu 12 miesięcy, po uzyskaniu zgody Burmistrza Miasta Orzesze, mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej.

  3. Rodzice/prawni opiekunowie zamieszkali poza miastem Orzesze mogą ubiegać się
    o przyjęcie dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej dopiero w postępowaniu uzupełniającym, które będzie prowadzone po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli przedszkola lub szkoły podstawowe
    z oddziałami przedszkolnymi będą posiadały wolne miejsca.

  4. Rodzice/prawni opiekunowie dziecka poniżej 3 roku życia mogą ubiegać się o przyjęcie do przedszkola lub oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej tylko
    w przypadku kiedy na dzień 1 września:

- przedszkole/oddział przedszkolny przy szkole podstawowej dysponuje wolnymi miejscami,

- dziecko urodzone w 2019 r. ukończy 2,5 roku,

- o przyjęciu decyduje dyrektor w oparciu o zapisy statutowe.

  1. Postępowanie rekrutacyjne do grup ogólnodostępnych przeprowadza komisja rekrutacyjna powołana przez dyrektora przedszkola lub szkoły podstawowej
    z oddziałami przedszkolnymi.

  2. Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest w terminach określonych
    w harmonogramie czynności rekrutacyjnych wprowadzonych Zarządzeniem Burmistrza Miasta Orzesze.

  3. Postępowanie rekrutacyjne prowadzone jest na wolne miejsca w przedszkolach/ oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych.

  4. Przydział dzieci do konkretnych oddziałów w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych nastąpi po zakończeniu postępowania rekrutacyjnego. Organizacja oddziałów przedszkolnych (jednorodnych wiekowo lub mieszanych) uzależniona jest od liczby, wieku i indywidualnych potrzeb dzieci kontynuujących edukację przedszkolną i przyjętych do przedszkola lub oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej.

 

  1. KONTYNUACJA EDUKACJI PRZEDSZKOLNEJ DZIECI UCZĘSZCZAJĄCYCH DO PRZEDSZKOLA

 

  1. Rodzice/prawni opiekunowie dzieci, które obecnie uczęszczają do przedszkoli/oddziałów przedszkolnych składają deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w kolejnym roku szkolnym w przedszkolu lub szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi, do której uczęszcza dziecko, w terminie 7 dni poprzedzających termin rozpoczęcia postępowania rekrutacyjnego.

 

  1. POSTĘPOWANIE REKRUTACYJNE DO PRZEDSZKOLA LUB ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ

 

  1. Postępowanie rekrutacyjne na wolne miejsca w przedszkolach lub oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych prowadzi się w oparciu o wypełniony
    i podpisany  wniosek rodziców/prawnych opiekunów dziecka (załącznik nr 1 do Regulaminu).

  2. Rodzice/prawni opiekunowie mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do maksymalnie trzech przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych, które prowadzą rekrutację dzieci z określonych w regulaminie roczników.

  3. Rodzice/prawni opiekunowie układają listę wybranych przedszkoli lub oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych według swoich preferencji, w porządku od najbardziej do najmniej preferowanej. Preferencje muszą być jednakowe na każdymzłożonym wniosku.

  4. Przedszkole/oddział przedszkolny w szkole podstawowej umieszczone na liście preferencji na pierwszym miejscu, nazywane jest przedszkolem/oddziałem przedszkolnym przy szkole podstawowej pierwszego wyboru.

  5. Rodzice/prawni opiekunowie pobierają wniosek w przedszkolu/oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej lub ze strony internetowej miasta Orzesze, przedszkola/oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej, wypełniają go i po podpisaniu składają w wybranych przez siebie  placówkach.

  6. Do wniosku rodzice/prawni opiekunowie dołączają dokumenty i oświadczenia potwierdzające spełnianie kryteriów (załączniki nr 2 do 8 do Regulaminu). 

  7. Oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”.

  8. Rodzice/prawni opiekunowie dziecka składając na wniosku swój podpis potwierdzają zgodność informacji w nim zawartych ze stanem faktycznym. 

  9. Kryteria wskazane przez rodziców/prawnych opiekunów we wniosku rekrutacyjnym muszą być zgodne z faktycznym stanem w okresie trwania rekrutacji.







  1. ROZPATRYWANIE WNIOSKÓW 

 

  1. Wniosek rozpatrywany jest przez komisję rekrutacyjną powołaną przez dyrektora przedszkola/oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej, do której złożono wniosek.

  2. Przewodniczący komisji rekrutacyjnej może żądać od rodziców/prawnych opiekunów przedstawienia dokumentów potwierdzających okoliczności zawarte w oświadczeniach wyznaczając termin przedstawienia żądanych dokumentów, może zwrócić się do Burmistrza Miasta Orzesze o potwierdzenie okoliczności zawartych w oświadczeniach.

  3. W celu potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniach Burmistrz Miasta Orzesze korzysta z informacji, do których ma dostęp z urzędu, może też wystąpić do instytucji publicznych o udzielenie informacji o okolicznościach zawartych
    w oświadczeniach, jeśli instytucje te posiadają takie informacje, może zlecić przeprowadzenie wywiadu, aby zweryfikować oświadczenie o samotnym wychowywaniu dziecka.

  4. O wyniku weryfikacji danych zawartych w oświadczeniach, Burmistrz Miasta informuje przewodniczącego komisji rekrutacyjnej w terminie 14 dni.

  5. W przypadku braku potwierdzenia okoliczności zawartych w oświadczeniu, komisja rekrutacyjna rozpatrując wniosek, nie uwzględnia kryterium, które nie zostało potwierdzone.

  6. W przypadku braku dołączenia do wniosku wymaganych dokumentów potwierdzających spełnianie kryteriów wskazanych we wniosku przez rodziców/ prawnych opiekunów, komisja rekrutacyjna rozpatrując wniosek nie uwzględnia kryterium, które nie zostało potwierdzone.

  7. Na podstawie spełnianych przez kandydata kryteriów kwalifikacyjnych, komisja rekrutacyjna ustala kolejność przyjęć.

  8. W przypadku większej liczby kandydatów niż liczba wolnych miejsc, na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę łącznie kryteria określone
    w art. 131 ust.2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe:

  1. wielodzietność rodziny kandydata,

  2. niepełnosprawność kandydata,

  3. niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,

  4. niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,

  5. niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,

  6. samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,

  7. objęcie kandydata pieczą zastępczą. 

  1. Kryteria wymienione w punkcie 8 mają jednakową wartość.

  2. W przypadku równorzędnych wyników uzyskanych na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego lub jeśli po jego zakończeniu przedszkole/oddziały przedszkolne przy szkole podstawowej nadal dysponuje wolnymi miejscami, na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria ustalone przez organ prowadzący (Miasto Orzesze): 

  1. dziecko uczęszcza do przedszkola/oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej w bieżącym roku szkolnym na terenie miasta Orzesze lub do żłobka,

  2. dziecko, którego rodzice/prawni opiekunowie pracują, wykonują pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej, prowadzą gospodarstwo rolne lub działalność gospodarczą lub studiują w trybie dziennym. Kryterium dot. również rodzica/ prawnego opiekuna samotnie wychowującego dziecko,

  3. dziecko, którego rodzic/prawny opiekun mieszka na terenie miasta Orzesze
    i rozlicza podatek od osób fizycznych w Urzędzie skarbowym zgodnym z miejscem jego zamieszkania (Orzesze),

  4. dziecko, którego rodzeństwo w roku szkolnym, na który prowadzona jest rekrutacja, będzie kontynuowało lub rozpoczynało edukację w przedszkolu/oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej wskazanej na pierwszej pozycji wniosku rekrutacyjnego (do tego samego przedszkola/oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej),

  5. dziecko, którego rodzeństwo kontynuuje lub rozpoczyna edukację w szkole podstawowej, w której mieszczą się oddziały przedszkolne, do których kandyduje, 

  6. przedszkole/oddział przedszkolny przy szkole podstawowej jest placówką pierwszego wyboru na wniosku lub jedyne wybrane. 

  1. Jeżeli w procesie rekrutacji na jedno miejsce przypadać będzie więcej niż 1 kandydat
    z tą samą  liczbą przyznanych punktów, o przyjęciu zadecyduje jego wiek. Przyjęty zostanie najstarszy kandydat a pod uwagę będą brane rok, miesiąc i dzień urodzenia. 

  2. Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie listy sporządzonej w porządku alfabetycznym dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia w danym przedszkolu/oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej.

  3. Rodzice/prawni opiekunowie dzieci zakwalifikowanych do przyjęcia składają pisemne potwierdzenie woli zapisu w przedszkolu/oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej, do której dziecko zostało zakwalifikowane w terminie 3 dni po wywieszeniu listy zakwalifikowanych. Potwierdzenie woli składa się w jednej placówce.

  4. Komisja rekrutacyjna przyjmuje dziecko do przedszkola/oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej jeżeli zostało zakwalifikowane do przyjęcia i rodzice/prawni opiekunowie złożyli deklarację woli zapisu. 

  5. Komisja rekrutacyjna podaje do publicznej wiadomości przez umieszczenie
    w widocznym miejscu w siedzibie placówki listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola/ oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej. Listy zawierają imiona i nazwiska dzieci uszeregowane w porządku alfabetycznym oraz najniższą liczbę punktów uprawniającą do przyjęcia.

  6. Listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych opatrzone są adnotacją o dniu podania do publicznej wiadomości oraz podpisane przez przewodniczącego komisji rekrutacyjnej. 

 

  1. POSTĘPOWANIE ODWOŁAWCZE 

 

  1. Rodzice/ prawni opiekunowie dzieci, które nie zostały przyjęte do przedszkola/ oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej mogą wystąpić do komisji rekrutacyjnej
    z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do danego przedszkola/oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej w terminie do 7 dni od daty podania do publicznej wiadomości listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych.

  2. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od złożenia wniosku i zawiera przyczyny odmowy przyjęcia, w tym najniższa liczbę punktów, która uprawniała do przyjęcia oraz liczbę punktów, którą otrzymał kandydat w postępowaniu rekrutacyjnym.

  3. Rodzic dziecka może wnieść do dyrektora przedszkola lub szkoły podstawowej
    z oddziałami przedszkolnymi odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej
    w terminie 7 dni od otrzymania uzasadnienia.

  4. Dyrektor przedszkola lub szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi rozpatruje odwołanie od rozstrzygnięcia komisji rekrutacyjnej w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania.

  5. Na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego. 

 

  1. POSTANOWIENIA KOŃCOWE 

 

  1. Dane osobowe zawarte we wniosku rekrutacyjnym wraz z załącznikami zgromadzone
    w celach postępowania rekrutacyjnego, przechowywane są nie dłużej niż do końca okresu, w którym dziecko korzysta z wychowania przedszkolnego.

  2. Dane osobowe kandydatów nieprzyjętych są przechowywane w przedszkolu lub szkole podstawowej z oddziałami przedszkolnymi przez okres roku, z wyjątkiem przypadku gdy na rozstrzygnięcie dyrektora placówki wniesiona została skarga do sądu administracyjnego i postępowanie nie zostało zakończone prawomocnym wyrokiem.

  3. Zasady przyjęcia kandydata do przedszkola lub oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej w trakcie trwania roku szkolnego, określa statut danej placówki.

 

 

Opublikowane przez: Anna Pietrzyk | Autor: Beata Kałwak | Data wprowadzenia: 2014-05-31 12:22:50 | Data modyfikacji: 2021-01-15 11:17:54.
Data wprowadzenia: 2014-05-31 12:22:50
Data modyfikacji: 2021-01-15 11:17:54
Autor: Beata Kałwak
ObowižEzuje od: 2015-02-28
Opublikowane przez: Anna Pietrzyk